Autorka:
Ing. Anna Kupec
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie, Mendelova Univerzita v Brně


Mangrovy jsou velmi zajímavá společenstva tropických a subtropických oblastí, vyskytující se na místech, kde se setkává pevnina se slanou a sladkou vodou. Potkáme se zde s řadou unikátních adaptací, pomocí nichž se rostliny vyrovnávají se životem na nehostinných stanovištích.

Vonné látky v životě rostlin. Rostliny a živočichové


Autorka:
RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D.
Botanica Nova, z.s.

Položili jste si někdy otázku, k čemu vlastně rostlina potřebuje vonné látky, které produkuje? Jistě ano. Silice potřebuje pro komunikaci, ochranu před hmyzem či jinými býložravci, kteří by si na ní chtěli pochutnat, anebo chtějí hmyz naopak přilákat jako opylovače. Pojďte poodhalit, jaké chemické mechanismy působení na živočichy rostliny využívají a jak se vyvíjejí.

Mučenky a jejich všestranné využití


Autorka:
Mgr. Zdeňka Navrátilová
Botanica Nova, z. s., a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Mučenky jsou známé pro své jedlé plody pod názvem maracuja či passionfruit. Mučenka jedlá má poživatelnost uvedenu přímo v druhovém jménu. Mučenky jsou liány s velmi dekorativními květy a celkem známe více než 580 druhů, z nichž se řada používá v tradiční medicíně k léčbě mnoha onemocnění.
Cesta do pravěku

Autor:
RNDr. Luděk Záveský, Ph.D.
Botanica Nova, z. s., a Ústav biologie a lékařské genetiky, Farmakologický ústav, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a VFN

Eklipta rozprostřená, či již bratry Presly pojmenovaná neshodice, patří mezi léčivé rostliny s rozmanitým využitím jak v ájurvédě, tradiční čínské medicíně a v domorodé Americe, tak i v nejnovějších technologiích.

Allanblackie: olejová alternativa ze subsaharské Afriky


Autorka:
Ing. Anna Maňourová, Ph.D.
Švédská univerzita zemědělských věd Alnarp

V deštných lesích tropické Afriky se vyskytuje řada zajímavých a dosud nedoceněných druhů rostlin. Jedním z nich je i allanblackie, strom z čeledi klusiovitých. Představíme si druh, který se do celosvětového povědomí začal dostávat na přelomu milénia, a to díky unikátnímu složení svého oleje.

Biotechnologické postupy ve šlechtění cibule kuchyňské


Autor:
Ing. Miroslav Klíma, Ph.D.
Laboratoř biologie stresu a biotechnologie ve šlechtění, Výzkumný ústav rostlinné výroby

Cibule kuchyňská je jednou z celosvětově nejoblíbenějších zelenin. Šlechtitelé vytvářejí nové odrůdy pomocí hybridizačního a populačního selekčního šlechtění. Jaká úskalí na šlechtitele čekají a jak se vyhnout tzv. heteróznímu efektu a skokovému snížení výnosu, vitality a odolnosti k chorobám? Zjistěte, jaké biotechnologie se používají.

Kulturní rostliny Střední Asie aneb odkud pochází naše známé ovoce


Autor:
Prof. Ing. Petr Smýkal, Ph.D. Katedra botaniky, Univerzita Palackého v Olomouci

V dalším díle seriálu o kulturních plodinách zamíříme opět do Asie, neboť zdejší druhová rozmanitost dala vzniknout velkému množství rozličných plodin. Zaměříme se na původní plané druhy našich známých ovocných stromů, pocházejících z této oblasti. Jabloň, hrušeň, kdouloň, meruňka, ořešák a další.


Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci


Autor:
Ing. Jan Kaňák, Ph.D.
Správa veřejného statku města Plzně, arboretum Sofronka


Krátce po polovině minulého století vzniklo na okraji Plzně v sousedství rybníků bolevecké rybniční soustavy arboretum Sofronka, sbírka borovic unikátní nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku. Dlouhodobě zde roste 40 druhů borovic z celého světa. Přijměte pozvání do tohoto unikátního arboreta a dozvíte se více.

Autorka:
RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D.
Botanica Nova, z.s.

Jméno vonodřev nám napoví mnohé. Získává se z něj pryskyřice, která je známá jako peruánský balzám a toluánský balzám. Jako součást Višněvského balzámu je používána na špatně se hojící rány, působí proti zánětu, podporuje hojení a obnovu tkáně. Zdá se, že je univerzálním hojivým prostředkem, nicméně v dnešní době alergií je třeba opatrnosti.

Experimentální směsi rostlin pro ozeleňování tramvajových tratí a obratišťAutoři:
Ing. Petra Hlásná Čepková, Ph.D.
Výzkumný ústav rostlinné výroby
a další

Stále více zastavěné plochy, beton a asfalt trápí řadu měst. Na silnicích se asi rostlinného koberce nedočkáme, ale co třeba na tramvajových tratích? V článku vám přestavíme, jaké druhy rostlin by se zde mohly více než dosud uplatnit. Není to totiž vůbec jednoduché, ne každá rostlina na pásech kosených a vyhřívaných tramvajemi prosperuje.


Šafrán setý – podzimní král mezi šafrányAutoři:
Mgr. Zdeňka Navrátilová
Botanica Nova, z. s., a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
a
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.
Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity a Centrum biomedicínského výzkum FNHK

S podzimem čekáme spíše záplavy barevné palety listí než barev květů. Šafrán setý však kvete právě na podzim. Je to druh, který se po staletí využívá pro své kořenité blizny, ale i významné léčivé účinky, které potvrzují mnohé studie. Biologicky aktivních látek v něm bylo prokázáno již 150. A že se hodí třeba právě na podzim, si již přečtěte sami.


Autorky:
Bc. Tereza Tejklová
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
a
Mgr. Lucie Zíbarová
http://mykologie.net

Na podzimní houby se jistě vypravíte sami, my vás pozveme tentokrát na Svitavsko a představíme vám houby s poetickými českými jmény žilnatka či loupavka i známější ryzce a hřiby v přírodní památce Rychnovský vrh, kde na 341,5 ha roste asi 478 taxonů hub. To by bylo, kdyby byly všechny jedlé…


Vývoj karpatských květnatých lukAutorka:
Ing. Janka Martincová, Ph.D.
Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav rastlinnej výroby, Ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva

Původní karpatské druhově pestré louky jsou výsledkem dlouhodobého soužití člověka s přírodou. Patří k druhově nejbohatším, nejpestřejším a nejohroženějším biotopům. Představíme si jejich historický vývoj i druhovou bohatost na příkladu jedné z nejbohatších lokalit - Kopaneckých lúk ve Slovenském ráji.

Harmonie barev a vůní Arboreta Fakulty lesnické a dřevařské v Kostelci nad Černými lesyAutoři:
Ing. Petr Šenfeld
a
Ing. Václav Bažant
Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze


Arboretum v Kostelci nad Černými lesy je pro veřejnost otevřeno jen dvakrát v roce, ale rozhodně stojí za to si sem naplánovat návštěvu. Kromě partií, kde jsou dřeviny uspořádány systematicky či dle ekologických nároků, zde najdete části, kde je v kompozici skupin dřevin kladen důraz na jejich uspořádání, které by lahodilo oku návštěvníků či objektivu fotografa.


Zelenina původem ze Střední AsieAutor:
Prof. Ing. Petr Smýkal, Ph.D. Katedra botaniky, Univerzita Palackého v Olomouci

Mnohá zelenina pochází z asijského regionu, tentokrát se zaměříme na česnek, cibuli, mrkev a špenát. Dozvíte se, že původ divokého předka česneku setého je kvůli sterilitě mnoha jeho kultivarů obestřen tajemstvím a jak je to s pláčem nad cibulí. A než si článek nalistujete, tipněte si, jakou barvu kořene měla původní mrkev?
Odhalte skrytá tajemství rostlinné říše
Cesta do pravěku
Zaujaly vás naše články?

Objednejte si časopis Nová Botanika ještě dnes

na našem e-shopu

MujSvetRostlin.eu
 

Předplatné

PŘEDPLATNÉ I JEDNOTLIVÁ ČÍSLA V TIŠTĚNÉ I ELEKTRONICKÉ VERZI MŮŽETE OBJEDNÁVAT:

• on-line na e-shopu MujSvetRostlin.eu
• e-mailem na adrese redakce
redakce@novabotanika.eu nebo predplatne@novabotanika.eu a objednavky@mujsvetrostlin.eu
• v síti vybraných distributorů