Léčivé houby - lesklokorka lesklá
BONUS: Léčivé houby - lesklokorka lesklá

První známky o léčebném využití hub lze nalézt již ve spisech starověké Číny a Indie, starých tisíce let. V Evropě se o léčivých účincích hub zmiňuje Démokritos a Hippokrates. Theofrastos jako první uvádí ve své knize Historia plantarum (350-287 př. n. l.) 4 druhy a názvy hub. Další starověcí autoři (Dioskorides, Plinius Starší) zmiňují vesměs poživatelnost či jedovatost hub. Mattioli ve svém Herbáři neboli bylináři, který vyšel v českém překladu Tadeáše Hájka z Hájku v roce 1562, uvádí 6 druhů hub s léčivými účinky. Houby se používaly např. k zástavě krvácení, hojení ran, při bolestech hlavy a infekcích, empiricky byly zjištěny i protinádorové a imunostimulační účinky. Řadu těchto účinků potvrzuje i současná medicína. Široké uplatnění měly (a mají) houby v tradiční medicíně v Číně, Japonsku a Koreji.

Obsahové látky hub
Houby obsahují velké množství látek, z nichž mnohé vykazují biologickou aktivitu. Zjištěny byly polysacharidy, triterpeny, seskviterpeny, alkaloidy, steroidní látky, proteiny, glykoproteiny, peptidy a aminokyseliny, nukleotidy a nukleosidy, mastné kyseliny, vitaminy, stopové prvky a aromatické látky.

K dobře prozkoumaným druhům, co se obsahových látek a léčivých účinků týče, patří zejména Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá), Cordyceps sinensis (housenice čínská), Pleurotus ostreatus (hlíva ústřičná), Grifola frondosa (trsnatec lupenitý), Agaricus blazei (žampion brazilský) a Lentinula edodes (houževnatec jedlý). Mezi významné farmaceutické suroviny patří námel, což jsou plodnice paličkovice nachové (Claviceps purpurea), která parazituje na obilninách. Námel slouží k izolaci alkaloidů, které se používají v medicíně (zejména v porodnictví k zástavě krvácení).

Další studium obsahových látek hub a jejich semisyntetických derivátů je velmi perspektivní a může vést k vývoji nových léčiv.

Ganoderma lucidum
Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá) je dřevokazná houba, která je již po tisíce let využívána v tradiční východní medicíně v Číně, Japonsku a Koreji, kde je známá pod jménem ling-zhi či reishi. Nazývána je rovněž „houba nesmrtelnosti“ a patří k vysoce ceněným léčivům. Používá se zejména k udržování dobré fyzické i psychické kondice, na zlepšení paměti a proti artritidě.

V současné době je tato houba populární po celém světě. Vzhledem k vysoké poptávce se uměle pěstuje, a to zejména v Číně, Koreji a Vietnamu. V České republice roste roztroušeně v listnatých či smíšených lesích. Houba je nápadná lesklou červenohnědě zbarvenou plodnicí (latinské jméno Ganoderma pochází z řeckých slov ganos = lesklý a derma = kůže). Ganoderma lucidum obsahuje více než 400 různých látek, hlavními účinnými látkami jsou především polysacharidy a triterpenoidy.
Ganoderma lucidum a její obsahové látky vykazují celou řadu účinků na organismus, které byly potvrzeny v četných studiích. Zajímavé jsou zejména účinky na imunitní systém, za který zodpovídají polysacharidy, které mají také protinádorový účinek. Triterpenoidy snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, působí protizánětlivě, významný je také účinek proti patogenním bakteriím, houbám a virům.

Lesklokorku je možné využít při léčbě řady potíží, např. jaterních a kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, astmatu, vysokého krevního tlaku, cukrovky a žaludečních vředů. Doporučována je také při poruchách paměti a k léčbě demence, tento účinek je vysvětlován protizánětlivým působením v nervové soustavě. Lze ji také použít jako doplněk při léčbě nádorových onemocnění a u HIV-pozitivních osob, protože snižuje nežádoucí účinky chemoterapie a ozařování.

Na trhu je řada potravních doplňků, které obsahují Ganoderma lucidum v tabletách či kapslích. Někdy se používá i v kombinaci s dalšími rostlinami či houbami, např. se shiitake (Lentinula edodes). Koupit lze i přímo sušenou krájenou houbu či prášek z ní připravený. Většina obsahových látek Ganoderma lucidum je extrahovatelná horkou vodou, proto je častou aplikační formou i odvar. Na trhu jsou rovněž čaje, káva, potraviny a kosmetické přípravky, které ji obsahují.

O dalších léčivých rostlinách si přečtete v tištěné či e-verzi časopisu Nová Botanika 2018/1.


Autorka:
Mgr. Zdeňka Navrátilová
Botanica Nova, z. s., a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Objevujte zajímavosti rostlinné říše

s časopisem Nová Botanika

Předplatné

PŘEDPLATNÉ I JEDNOTLIVÁ ČÍSLA V TIŠTĚNÉ I ELEKTRONICKÉ VERZI MŮŽETE OBJEDNÁVAT:

• on-line na e-shopu MujSvetRostlin.eu
• e-mailem na adrese redakce
redakce@novabotanika.eu nebo predplatne@novabotanika.eu a objednavky@mujsvetrostlin.eu
• v síti vybraných distributorů