BONUS: Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.) je dvoudomý trnitý 3-4 m vysoký keř nebo menší strom z čeledi hlošinovitých (Elaeagnaceae). Rostliny mají letorosty pokryté šupinovitými a hvězdovitými trichomy, na konci jsou často trnité. Listy jsou opadavé, čárkovité až kopinaté, taktéž pokryté trichomy. Květy jsou nenápadné, hnědavě zelené, samčí v kláscích na konci letorostů, samičí ve svazečcích v paždí letorostů. Plodem je elipsoidní až kulovitá peckovice žluté až oranžové barvy. Rakytník kvete v březnu až v dubnu, před rašením listů nebo současně s ním.
Původní areál rozšíření zahrnuje západní Evropu, Skandinávii, Apeniny, Alpy, Karpaty, Malou Asii, Sibiř, Mongolsko, Himálaj a severní Čínu. V České republice se hojně pěstuje v parcích, zahradách a na sídlištích, a to jako okrasná dřevina i pro své plody. V Čechách byl první exemplář vysazen roku 1835 v Královské oboře.
Obsahové látky
Plody rakytníku obsahují řadu biologicky aktivních látek, izolováno jich bylo již více než 190. Výjimečná je pak zejména komplexnost jejich zastoupení. Plody obsahují sacharidy, proteiny, aminokyseliny, organické kyseliny, vitaminy C, B1, B12, E a K, kys. listovou, karotenoidy (ß-karoten, lykopen, lutein, zeaxantin), flavonoidy (kvercetin, isorhamnetin, kaempferol), fenolické sloučeniny (kys. salicylová), triterpenoidy (kys. oleanolová, ursolová), kumariny, nasycené i nenasycené mastné kyseliny (?-3, 6, 7 a 9), steroly (ß-sitosterol, kampesterol), třísloviny a minerály. O mnoha z těchto látek je známo, že působí příznivě na lidský organismus.
Unikátní je u rakytníku zastoupení mastných kyselin, které je rozdílné u dužiny plodů a u semen. Olej ze semen je složen především z kyseliny linolové (?-6) a alfa-linolenové (?-3), zatímco v dužině a slupkách plodů je bohatě zastoupena kys. palmitolejová. Kyselina palmitolejová patří mezi ?-7 mononenasycené mastné kyseliny a rakytník je jedinečný tím, v jakém množství ji obsahuje. Na rozdíl od kyseliny palmitové, kterou obsahuje ve velkém množství např. hojně používaný palmový olej, má kys. palmitolejová příznivé účinky na zdraví a představuje tak perspektivní látku pro využití v potravinářství.
Jak pěstovat rakytník
Rakytník je odolný vůči suchu, silnému mrazu i znečištěnému ovzduší. Dobře roste zejména na lehčích půdách s vysokým obsahem živin; nesnáší trvalé zamokření a špatně roste i při zastínění. Rozmnožuje se zpravidla vegetativně, a to řízky, odkopky, hřížením či roubováním. Rakytník je dvoudomá dřevina, proto abychom získali plody, musíme pěstovat rostliny obou pohlaví. Obvykle se vysazuje 1 samčí rostlina na 4-5 samičích rostlin. Mezi kvalitní odrůdy s velkými plody patří např. ´Leikora´.