Jak vzniká hlíza ve zkumavce (in vitro)?
Tuberizace u brambor je sezonní morfogenetický proces přeměny stonku v zásobní hlízu, který zahrnuje celou řadu anatomických, hormonálních a biochemických změn. Kultivace lilku bramboru v podmínkách in vitro (Obr. 2) nám umožňuje simulovat podmínky (výživa, délka světelné periody, teplota apod.), které mají bezprostřední vliv na morfogenezi hlíz, ale i na zdravotní stav. Mezi faktory indukující tuberizaci patří nízká teplota, krátký den, nízký přísun dusíku, sacharidy a celá řada fytohormonů (ABA, IAA, etylen, kyselina jasmonová, CK). Zpravidla se používají jednonodální segmenty stonku (Obr. 2a a 4a), volba vhodného složení média v kombinaci s vnějšími podmínkami vede k přeměně axilárního pupenu v zásobní hlízu. Tento proces zahrnuje několik kroků - stolonizaci (Obr. 4b a c), inhibici růstu stolonů, indukci a iniciaci růstu hlíz (Obr. 4d).
Odrůdy brambor
Existují tisíce odrůd brambor, lišících se vzhledem hlíz (tvarem, barvou dužniny a slupky; Obr. 3), jejich konzistencí související s varným typem, dalšími morfologickými znaky (např. barvou květů), chutí, ale i svými pěstitelskými nároky a rezistencí vůči patogenům a škůdcům. Mezinárodní bramborové centrum v Limě (Peru) udržuje největší sbírku brambor na světě představující 4354 tradičních, převážně andských odrůd. Zde se nachází tzv. park brambor (El Parque de la Papa) genetické rozmanitosti brambor v chráněné oblasti, kde se nyní nachází zhruba 1400 odrůd s cílem obnovit všechny známé odrůdy brambor. U nás je pěstování brambor tradičním oborem a můžeme se pochlubit rovněž unikátními odrůdami brambor. V současnosti je v ČR registrováno 118 odrůd, z nichž polovina je původně českých, zbytek byl vyšlechtěn v Německu a Holandsku. Mezi původně české odrůdy patří např. Karin, Julinka, Adéla a Valfi s modrofialovou dužninou.
Keřkovské rohlíčky - zachráněná legenda
Tato oblíbená salátová odrůda brambor letos oslaví 80 let od doby, kdy byla vyšlechtěna křížením odrůd ´Višňovské rohlíčky´ a ´Parnassia´ a registrována. Vyznačuje se pevnou dužninou po uvaření, ale její nevýhodou je nižší odolnost vůči chorobám, proto v 80. letech prakticky vymizela. Rohlíčky naštěstí nezmizely úplně, byly uchovávány v podmínkách in vitro v genové bance Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Na začátku 90. let byl materiál úspěšně ozdraven, namnožen technikami tkáňových kultur a ověřen z hlediska odrůdové pravosti. V roce 1995 byly Keřkovské rohlíčky znovu zapsány do listiny povolených odrůd.