DRUHÉ ČÍSLO ČASOPISU NOVÁ BOTANIKA
Čirok - znovuobjevená plodina
Cesta ke zdraví. Rostliny jako superpotraviny
Hra s ohněm. Adaptace pyrofytních rostlin
Rostliny Dálného východu
Zmijovce a jejich léčivé účinky

Rostliny jako superpotraviny. Pomocník na cestě ke zdraví - 1. díl


Autor:
RNDr. Luděk Záveský, Ph.D. Botanica Nova, z.s., a Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF Univerzity Karlovy a VFN


„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,“ pravil údajně Hippokrates a zdá se, že tento starořecký „otec medicíny“ nebyl daleko od pravdy. V našem novém seriálu vás přehledně provedeme světem rostlinných superpotravin, neboť paleta rostlinných zdrojů superpotravin je velice pestrá a jsou relativně dostupné i u nás.

Hra s ohněm.

Adaptace pyrofytních rostlin


Autorka:
RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D.
Botanica Nova, z.s., a Laboratoř biologie pylu, Ústav experimentální botaniky AV ČR


Oheň obávaný, smrtonosný i životodárný. Oheň, stejně jako jiné živly, nemůže mít člověk nikdy pod kontrolou. Důkazem jsou stále časté požáry v mnoha koutech světa. Jak se s tímto fenoménem vypořádávají rostliny? Mají celou řadu mechanismů. Pojďme si blíže představit jeden z nich.

Cesta do pravěku.
Vodní rostlinstvo severočeského miocénu


Autor:
Prof. RNDr. Zlatko Kvaček, DrSc.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy


Bílinské uhelné doly znáte již z našich cest do pravěku důvěrně. Jsou totiž plné pokladů, které dlouhodobě systematicky zpracovává tým našich paleobotaniků. Tentokrát vám ukážeme třetihorní vodní rostliny, které se podařilo zachránit v oblasti písčitojílovitých vrstev v okolí uhelných zdrojů.
Cesta do pravěku

Autor:
RNDr. Luděk Záveský, Ph.D.
Botanica Nova, z.s., a Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF Univerzity Karlovy a VFN

Víte, která rostlina se stala první „vesmírnou květinou“, která vykvetla mimo Zemi? Navzdory informacím na sociálních sítích to nebyla ostálka, ale slunečnice, to však nijak nesnižuje krásu ostálek, které vám nyní představíme. Většina druhů je severoamerických, nicméně se jim dobře daří i v našich zahradách. Kterou si vyberete vy?

Využití imunitního systému rostlin při jejich ochraně proti chorobám


Autorka:
Doc. Ing. Lenka Burketová, CSc.
Laboratoř patofyziologie rostlin, Ústav experimentální botaniky

Rostliny nejsou tak bezbranné, jak se nám mohou zdát. Dokonce mají obdobu imunitního systému, jak ho známe u živočichů. V přírodě jsou totiž rostliny napadány širokým spektrem útočníků, a protože rostliny nemohou při jejich ataku utéci, jejich obrana musí být hodně účinná. Jak taková obrana vypadá a jak by se jí dalo využít v zemědělství, se dozvíte právě v tomto článku.

Čirok - znovuobjevená plodina
pro české zemědělství v kontextu klimatických změn


Autor:
Ing. Jiří Hermuth
Genová banka, Výzkumný ústav rostlinné výroby

Globální změny klimatu přinášejí řadu nežádoucích vlivů, které negativně ovlivňují zemědělskou produkci nejen v České republice. V současné době se zvyšuje nebezpečí sucha. Jedním z možných řešení tohoto problému by mohlo být šlechtění a výběr plodin, které jsou adaptovány na sucho a jsou více odolné k novým klimatickým změnám. Velmi vhodnou plodinou se zdá být čirok.

Rostliny jako superpotraviny - 2. díl
Léčivá síla červené řepy



Autor:
RNDr. Luděk Záveský, Ph.D. Botanica Nova, z.s., a Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF Univerzity Karlovy a VFN


Řepa. Ať už si představíte cukrovou řepu, červenou řepu nebo krmnou řepu, máte určitě na mysli jejich bulvu, tedy ztluštělý kořen přecházející ve ztloustlou dolní část stonku. V naší stravě je červená řepa poměrně běžná, a přesto ji můžeme právem zařadit mezi superpotraviny, neboť je nově objevována pro své blahodárné účinky na zdraví, především v terapii vysokého krevního tlaku. Ale nejen to.

Aklimatizace korejských rostlin v našich venkovních podmínkách



Autor:
Doc. RNDr. Jiří Kolbek, CSc., DSc.
Praha


V tomto článku si představíme krásky z dálného východu, které je možné úspěšně udržet a pěstovat v našich podmínkách. Zajímavé kapradiny, plamének, dymnivka či vrbina ze severovýchodní Asie.

Genetická rozmanitost populací lesních dřevin



Autorka:
Ing. Eva Pokorná, Ph.D.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti

Při procházce lesem se málokdo z nás zamýšlí nad jeho genetickou diverzitou. Víte ale, že například u topolu šedého je genetická diverzita vyšší u samčích jedinců než u samičích? Znalost genetické rozmanitosti populací je podstatná pro jejich zachování včetně zvýšení jejich odolnosti proti abiotickým i biotickým činitelům. Výsledky výzkumu lesních dřevin, jsou prakticky aplikovatelné v oblasti ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin.

Průhonický park z  pohledu mykologa – 9. díl


Autoři:
RNDr. František Kotlaba, CSc., a prom. biol. Zdeněk Pouzar, CSc. emeritní pracovníci taxonomického oddělení Botanického ústavu AV ČR

Znáte rezavce? Ne, nejde o přezdívku muže s rezavými vlasy, nýbrž o chorošovitou houbu, která přinesla mykologům nejedno překvapení. Rezavec lesklý byl v Průhonickém parku nalezen nejen na pěnišníku, ale dokonce i na tisu, a to jsou pro něj naprosto výjimečné hostitelské dřeviny. V tomto díle seriálu vám představíme nejen rezavce, ale i jejich příbuzné ďubkatce či lesklokorky (pro své léčivé účinky známý rod Ganoderma).

Rostliny a vůně - 3. díl
Hřebíčkovec a skořicovník


Autor:
RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D.
Botanica Nova, z.s., a Laboratoř biologie pylu, Ústav experimentální botaniky AV ČR

Co má společného hřebíček a skořice, ví každý, jedná se o oblíbená koření. Méně známé je, že rostliny, které nám poskytují toto koření, se jmenují hřebíčkovec kořenný a skořicovník pravý. Ale proč tyto dva druhy zmiňujeme ve třetím díle seriálu o vůních, ve kterém jsme vám již představili růže, jasmíny, ylang-ylang či nard? Obě rostliny se používají jako součást parfémů jak pro svou specifickou vůni, tak i pro desinfekční účinky.

Zmijovce
a jejich léčivé účinky


Autor:
Mgr. Zdeňka Navrátilová
Botanica Nova, z. s., a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

I běžně pěstované pokojové rostliny mohou mít léčivé účinky. Třeba takové zmijovce jsou známé především velkými květy (ve skutečnosti květenstvími), které pomocí vůně člověku nepříliš libé lákají opylovače. Víte však, že některé druhy se využívají jako léčivé rostliny v tradiční medicíně i jako nekalorické potraviny?

„Neviditelní“ kosmonauti.
Kdo a proč se podíval na orbitu?



Autorka:
RNDr. Jana Kvíderová, Ph.D. Centrum polární ekologie, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity


Chlorella, kterou jsme vám představili v minulém čísle, nebyla jedinou řasou, která se vydala do vesmíru. Přibližně padesát různých kmenů fotosyntetických mikrooorganismů bylo využito při pozemních simulacích a z nich asi dvacet kmenů zvítězilo a bylo vybráno pro kosmický let. Jak se liší experimenty kosmické biologie a astrobiologie?


Hamzův park a arboretum



Autor:
Václav Větvička
Zámecký park Štiřín


V dalším díle seriálu o botanických zahradách a arboretech České republiky vám představíme Hamzův park a arboretum pod hradem Košumberk. Přijměte pozvánku do tohoto jedinečného parku a projděte se i po zdejších trasách, seznamujících s dřevinami Severní Ameriky nebo Asie, či najděte strom, který vysadil autor tohoto článku.

Krajina bahenních sopek a vulkánů – Soos a Komorní hůrka



Autoři:
RNDr. Lenka Záveská Drábková, Ph.D.
Botanica Nova, z.s., a Laboratoř biologie pylu, Ústav experimentální botaniky AV ČR

Krajina bahenních sopek, bublajících mofet a pleistocénních vulkánů. To jsou západní Čechy. Ale nemusíte se bát, v dnešní době se již jedná jen o sekundární vulkanickou činnost. Společně navštívíme zajímavé rostliny národních přírodních rezervací Soos a Komorní hůrka a představíme si zdejší nejzajímavější biotopy: slaniska, rašeliniště a slatiny.

Za rostlinami horských luk do Nebeských hor



Autoři:
Ing. Vojtěch Holubec, CSc.
Výzkumný ústav rostlinné výroby
Mgr. David Horák
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Zelené alpínské louky, kamenité morény, horké skály a vypečené sutě, mokřady a slaniska, permafrost, pouště, písečné duny a fantastické zasněžené sedmitisícovky - to vše lze vidět na Ťan Šanu. Obrovská diverzita prostředí tvoří obrovskou diverzitu rostlin a živočichů. Vydejte se s námi poznávat rostliny Nebeských hor v seriálu nazvaném Rostliny všech koutů světa.
Odhalte skrytá tajemství rostlinné říše
Zaujaly vás naše články?

Objednejte si časopis Nová Botanika ještě dnes

na našem e-shopu

MujSvetRostlin.eu
 

Předplatné

PŘEDPLATNÉ I JEDNOTLIVÁ ČÍSLA V TIŠTĚNÉ I ELEKTRONICKÉ VERZI MŮŽETE OBJEDNÁVAT:

• on-line na e-shopu MujSvetRostlin.eu
• e-mailem na adrese redakce
redakce@novabotanika.eu nebo predplatne@novabotanika.eu a objednavky@mujsvetrostlin.eu
• v síti vybraných distributorů