SARS-CoV-2 a covid-19
SARS-CoV-2 je RNA koronavirus, který způsobuje nemoc covid-19. Ta se poprvé objevila v čínském městě Wu-Chan na konci roku 2019. Původ viru není dosud zcela jasný. Virus se rychle rozšířil po celém světě a 11. března 2020 označila WHO situaci jako pandemii. Bylo zjištěno, že tento virus je příbuzný viru SARS-CoV způsobujícímu nemoc SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome, těžký akutní respirační syndrom), která se objevila v roce 2002 v Číně, postupně se rozšířila do 30 zemí a nakazila více než 8000 lidí. Virus způsobující covid-19, původně označovaný 2019-nCoV, byl proto pojmenován SARS-CoV-2.
Covid-19 je vysoce infekční respirační onemocnění, k jehož přenosu dochází kapénkami při kašli, kýchání nebo mluvení infikovaného. Nejvíce rizikový je přenos nemoci při kontaktu se sliznicemi dýchacích cest a očí. Šíří se také kontaktem s kontaminovanými povrchy. K nejčastějším příznakům patří horečka, kašel, dušnost, bolesti svalů a kloubů a ztráta chuti a čichu. Dále se může nemoc projevovat únavou, zvracením a průjmem, bolestí v krku a rýmou. Mnozí nakažení procházejí onemocněním prakticky bez příznaků. Otázky dlouhodobých negativních účinků virové infekce a její schopnost latentního přežívání a reaktivace v organismu nejsou dosud dostatečně zodpovězeny. Udržování se v dobré kondici a dostatečný příjem vitaminů (především C a D) a stopových prvků jsou kromě dalších preventivních opatření včetně vakcinace nezbytné.
V současné době probíhá po celém světě intenzivní výzkum, který má za cíl získat účinné a bezpečné léčivo pro léčbu covidu-19. Pomocí molekulárního dokování bylo vytipováno obrovské množství látek, řada z nich je rostlinného původu. Následující přehled uvádí rostliny, které se zatím jeví nejperspektivnější. Klinických studií je zatím minimum.