Obr. 2. Obrázek CRISPR. Jak fungují molekulární nůžky CRISPR? Protein Cas9 a tzv. naváděcí RNA spolu nejprve vytvoří nukleoproteinový komplex, který vyhledá DNA sekvenci komplementární k sekvenci naváděcí RNA. Na daném místě se nukleoproteinový komplex připojí a Cas9 přestřihne oba řetězce DNA. Buňka přestřiženou DNA opraví, ale v některých případech může dojít k chybě, a to buď ke vložení, nebo vymazání části původní DNA sekvence a tím porušení či pozměnění funkce dané oblasti. Přidáním hybridní DNA molekuly obsahující sekvenci shodnou s okolím přestřiženého místa, ale také kus nové DNA, může dojít k nahrazení dědičné informace procesem homologní rekombinace a získání nových vlastností.
Jakým způsobem může napomoci šlechtění? Moderní šlechtitelé využívají celou řadu klasických nástrojů, jako jsou křížení, genové zdroje divokých druhů poskytující různé rezistence nebo tvorba rostlin regenerací pylu (mikrosporovou embryogenezí), což zajišťuje stabilní vlastnosti dané rostliny. Tyto metody umožňují zvyšovat výnosy například u kukuřice o zhruba 1-2 % ročně. Pro uspokojení dlouhodobé poptávky však bude potřeba zvyšovat výnosy zhruba dvojnásobně. Proto se do šlechtitelské výbavy zařazují novinky ve formě masivního čtení velkých úseků rostlinné dědičné informace (tj. sekvenování), které pomáhají rychleji vybírat žádané jedince, a tak urychlovat nástup nových odrůd. Dále se jedná o metody genového inženýrství. V průběhu 20. století bylo zjištěno, že působení některých chemických látek či radiace výrazně zvyšuje frekvenci změn dědičné informace, tzv. mutací. Přestože je pojem mutace nebo mutant chápán veřejností jako něco negativního, v odborné terminologii se jedná o jakoukoliv změnu dědičné informace, negativní, pozitivní či neutrální, která může zahrnovat různě velké úseky DNA od jednotlivých nukleotidů až po celé chromozomové sady.
Vlivem působení mutačních činidel na rostliny a hodnocením jejich pozměněného potomstva bylo celosvětově vyšlechtěno okolo 3500 odrůd mnoha různých plodin, na území našeho státu například ječmen ´Diamant´ (1965), hořčice setá ´Zlata´ (1995) nebo jablko ´James Grieve Double Red´ (1995). Odrůdy vzniklé mutačním šlechtěním jsou často základem moderního zemědělství. Velkou nevýhodou chemických a radiačních mutagenů je náhodnost vytvořených změn a vysoký počet (stovky až tisíce) nechtěných změn v každém takto vytvořeném kultivaru.
Proto byl v roce 2012 odbornými kruhy s nadšením přijat objev takzvaných molekulárních nůžek CRISPR (z anglického Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) (Obr. 2). Jedná se o bakteriální obranný systém proti virům, kdy krátký úsek naváděcí ribonukleové kyseliny (RNA) vytvoří komplex s enzymem Cas9, tento komplex vyhledá homologní virovou dědičnou informaci, kterou Cas9 přestřihne, čímž zamezí množení viru. V laboratorně upravené verzi lze Cas9 navést na jakékoliv místo v dědičné informaci a tam provést požadované změny. Uvedená metoda se rychle rozšířila a již se začíná uplatňovat při editaci dědičné informace plodin. Příkladem mohou být úpravy genomu rajčat, melounů, banánů a jiných plodin tak, aby byly rezistentní vůči virovým, bakteriálním nebo houbovým chorobám. Elegantní vlastností systému CRISPR je, že po vytvoření změny lze tyto nůžky z rostlinného genomu odstranit a nastalá změna je tak prakticky nerozeznatelná od výsledku mutačního šlechtění, avšak bez nežádoucích vedlejších mutací a při použití zlomku prostředků a času. Přesto se však s CRISPR modifikovanými plodinami v našich obchodech nesetkáme, protože tato technologie nebyla v rámci Evropské unie schválena pro běžné použití při produkci potravin nebo krmiv.