Klasický postup šlechtění je poměrně zdlouhavý; celá procedura postupného zlepšování výchozího materiálu tuřínu až do jeho případného schválení jako nové odrůdy trvá 8-10 let. Na počátku jsou dvě kvetoucí rostliny různého původu, jejichž znaky a vlastnosti chceme zkombinovat do budoucí odrůdy tak, aby svou produktivitou předčila aktuálně pěstované kultivary a zároveň se od nich dostatečně lišila (např. tvarem a barvou bulvy). U jedné z rostlin proto pinzetou otevřeme několik poupat, odstraníme z nich prašníky a na bliznu přeneseme pyl z květů druhé rostliny, čímž dojde k oplození a následně i k tvorbě semen.
Tímto zásahem získáme semena křížence, označované jako generace F1. Z těchto semen napěstujeme několik rostlin, které opět přivedeme ke kvetení. U těch ale již kastraci neprovádíme, naopak zajistíme jejich opylení přímo v květech, a to vlastním pylem jednotlivých rostlin. Tímto získáme semena generace F2. Z těch opět napěstujeme rostliny, které znovu opylíme. Postup opakujeme i v dalších několika generacích, průběžně vybíráme a opylujeme jen ty rostliny, které mají předpoklady stát se budoucí odrůdou. Cílem je zisk linie (možné odrůdy), která v sobě kombinuje vlastnosti původních výchozích rodičů, je dostatečně odlišná od dosavadních odrůd a po genetické stránce je stabilní a uniformní.
U tuřínu jsou testovány i moderní metody na bázi biotechnologií, umožňující zkrácení a zjednodušení procesu šlechtění. Jde především o tzv. metodu dihaploidů, která se již rutinně využívá např. u obilovin a řepky olejky. Je založena na principu, že za určitých, přesně daných okolností lze z nezralého pylového zrna nebo nezralého, neoplozeného vajíčka F1 křížence vypěstovat v laboratorních podmínkách během několika měsíců rostlinu, která je po genetické stránce 100% linií. Pokud se takovou rostlinu podaří adaptovat na venkovní podmínky a přemnožit, získáme osivo zcela uniformní linie prakticky během jednoho roku.
Tradičními postupy bychom obdobného výsledku dosáhli až po 7 letech postupného (samo)opylování generací F1 až F8, jak bylo uvedeno výše. Ale ani po této době bychom nezískali geneticky 100% linii, jako je to možné pomocí metody dihaploidů.