Dormance: přechodné zastavení či omezení fyziologických procesů v živých organismech. Dormance bývá spojena s tvorbou různých klidových stadií (např. pupeny, semena, hlízy, cibule), v nichž se hromadí látky umožňující přežití, zásobní a ochranné povahy (např. cukry, dehydriny, antioxidanty, chaperony). Rozlišuje se pravá dormance, která nastává i v podmínkách stále příznivých pro růst rostlin, je součástí vývoje rostlin (např. dormance semen embryonálního typu - endodormance - či hluboká dormance pupenů dřevin) a umožňuje druhům překonat následné nepříznivé podmínky, např. zimu. Naproti tomu nepravá dormance vzniká v případě nepříznivých podmínek (extrémní teploty, sucho) a dá se překonat příznivými podmínkami (např. ekodormance u semen dodáním chybějícího faktoru pro klíčení - např. vody). Fytohormony jako kyselina abscisová (ABA), gibereliny (antagonisté ABA, podporují růst prýtů), etylén (podporující zrání plodů, senescenci, opad listů), auxin (růst a směr růstu prýtu a kořenů) a cytokininy (podpora růstu a diferenciace buněk) se obecně podílejí na růstu a vývoji rostlin. Kyselina abscisová je esenciální pro dormanci, zatímco se hladina fytohormonů potřebných pro růst se výrazně redukuje a znovu se zvyšuje až s ukončením dormance rostlin. Více o dormanci semen se dozvíte v NB 2021/2.
Vernalizace (jarovizace): určitá doba vystavení rostlin chladu (účinně pod 10 °C, obvykle několik týdnů až měsíců), která je nutná pro přechod z vegetativní fáze do generativní fáze vývoje (tj. pro indukci kvetení) rostlin mírného pásu. Některé přezimující rostliny mají kvetení závislé na délce fotoperiody a vykvetou i bez vystavení chladu na dlouhém dni (např. přesívky u obilnin). Ozimé obilniny obsahují recesivní vernalizační lokus VRN1 reprimovaný produktem genu VRN2. Po splnění vernalizačního požadavku se inhibuje produkt genu VRN2, a tím se odblokuje produkt genu VRN1 a dojde k indukci kvetení.
Chladové otužení rostlin: přizpůsobení se nízkým teplotám spojené se zvýšením mrazuvzdornosti rostlin. Již během několika hodin či dní dochází ke zvýšení hladiny kyseliny abscisové, omezení růstu rostlin a akumulaci protektivních látek (osmolytů, antioxidantů, chaperonů, dehydrinů). K otužení může docházet během různých vývojových fází rostliny, ovšem vyšších úrovní mrazuvzdornosti dosahují rostliny ve vegetativním stadiu vývoje.
Popisy k obrázkům:
Obr. 1 Kvetoucí meruňka (Prunus armeniaca)
Obr. 2 Třešeň (Prunus avium) v plném květu
Obr. 3 Kiwi (Actinidia arguta) v plném květu
Obr. 4 Kiwi (Actinidia arguta) po zasažení mrazem
Obr. 5 Kvetoucí jabloň (Malus domestica)
Obr. 6 Kvetoucí jabloň (Malus domestica) po zasažení mrazem