Ze sběrových aktivit v ČR bylo za posledních 30 let shromážděno přes 5000 genetických zdrojů planých rostlin. Z těchto materiálů byl proveden výběr perspektivních travin, jetelovin a dalších dvouděložných druhů pro zatravňování. Při jejich výběru byl brán ohled na vybrané charakteristiky, mj. rychlost růstu, zápoj porostu, vytrvalost, odolnost k suchu, odolnost k vyššímu počtu sečí atd. Preferovány byly také ekotypy z ekologicky extrémních stanovišť. Finálně bylo vybráno 52 genotypů trav (z toho 21 odrůd a 31 genotypů planého původu), 13 odrůd jetelovin a 30 druhů dalších rostlin.
Po shromáždění všech potřebných komponent trav, jetelovin a ostatních dvouděložných bylin bylo sestaveno celkem devět různých typů směsí na tři různá stanoviště. Pro tramvajové těleso na plném světle byly sestaveny tři směsi - směs na osluněné stanoviště s trávami, směs na osluněné stanoviště s trávami a jetelovinami a směs na osluněné stanoviště s trávami, jetelovinami a bylinami. Pro tramvajové těleso v částečném zastínění byly připraveny také tři směsi - směs pro stinné stanoviště s trávami, směs pro stinné stanoviště s trávami a jetelovinami a směs pro stinné stanoviště s trávami, jetelovinami a bylinami. Na základě těchto směsí byly napěstovány travní koberce, které byly v listopadu 2021 instalovány na tramvajové trati v pražských ulicích Bělohorská (model pro stinné stanoviště) a Evropská (slunné stanoviště). Celková plocha koberců je 270 m2, každá směs je prezentována plochou 30 m2 ve třech opakováních.
Podmínky v tramvajovém kolejišti jsou pro rostliny považovány za mimořádně náročné. Rostliny zde mohou zakořenit maximálně do hloubky 16 cm a s ohledem na konstrukci kolejiště není žádoucí závlaha. Na začátku projektu nebyly k dispozici informace ohledně teplotních a vlhkostních podmínek v kolejišti. Proto byly na obou lokalitách instalovány dva přístroje Datalogger MicroLog SDI MP, každý se třemi čidly půdní vlhkosti. Z teplotních dat získaných z půdních čidel (instalovaných v porostu 8-10 cm hluboko, vzdálených cca 80 cm od sebe) je zřejmé a nepřekvapující, že extrémní podmínky nastaly na krajích tramvajového pásu, který přímo sousedí s vozovkou. V zastíněné části byly pozorovány menší výkyvy mezi různě umístěnými čidly (32 °C vs. 25 °C), než tomu bylo u nezastíněné lokality (39 °C vs. 30 °C). Různá data dosažení maximální vodivosti půdy v prostoru čidel lze přisuzovat také různé míře zasolení půdy kolem čidla, nacházejícího se v různé vzdálenosti od vozovky.