BONUS: Jedovaté rostliny a jejich využití v medicíně
Proč jsou rostliny jedovaté
Rostliny patří mezi organismy, které se na rozdíl od většiny živočichů nemohou proti predátorům aktivně bránit útěkem, nemají ani imunitní systém k obraně proti mikroorganismům. Vyvinuly si tedy jiné způsoby ochrany. Jednou z možností je tzv. chemická obrana - rostliny obsahují látky, které způsobují jejich nepoživatelnost. Je však nutno dodat, že řada živočichů si vyvinula mechanismy, které jim umožňují tuto ochranu překonat. Toxicita jednotlivých rostlin i z nich izolovaných látek se proto u různých živočišných druhů může výrazně lišit, a to i v rámci savců - např. morče toleruje vysoké dávky strychninu, který je pro člověka prudce jedovatý.
Co jedovatost způsobuje
Jed je látka, která negativním způsobem ovlivňuje organismus a jeho fyziologické funkce. Již Paracelsus, slavný lékař a alchymista žijící v 16. století, formuloval základní princip toxikologie „Dosis sola facit ut venenum non sit“ (Je to dávka, která určuje, zda nejde o jed). Jako jedy označujeme zpravidla látky, které působí toxicky již v malém množství. Toxicitu látky vyjadřujeme nejčastěji ve formě střední smrtné dávky (LD50), což je množství látky, které usmrtí polovinu zkoumaného počtu pokusných zvířat.
Existuje řada sekundárních metabolitů rostlin, které je možné zařadit mezi toxiny. Patří k nim zejména alkaloidy, kyanogenní glykosidy, kardioaktivní glykosidy, toxické aminokyseliny a peptidy, lektiny, saponiny, kumariny a některé terpenické látky. Obsah těchto látek v rostlině se může výrazně lišit podle ročního období. Rozdílné množství a zastoupení látek také obsahují různé části rostlin.
Jedovaté rostliny
V běžném životě se člověk setkává s řadou rostlin, které můžeme zařadit mezi jedovaté. Tyto rostliny mohou při náhodném či záměrném požití způsobit závažné zdravotní problémy i smrt. Opatrní bychom měli být zejména u malých dětí a také při sběru léčivých rostlin v přírodě, kdy může dojít k záměně za jedovatý druh. Zaznamenána byla např. záměna přesličky bahenní a přesličky rolní, konvalinky a česneku medvědího nebo kýchavice a hořce žlutého. K první pomoci při otravách patří zpravidla vyvolání zvracení či výplach žaludku a podání aktivního uhlí. Proti některým toxinům existují protijedy, jiné je možné odstranit pomocí dialýzy, u některých pak terapie spočívá jen v podpoře životně důležitých funkcí. Pro určení vhodné terapie je nutné identifikovat rostlinu, která otravu způsobila.
Jedovaté rostliny ale nelze vnímat jen z negativního hlediska. Alkaloidy i některé další toxiny obsažené v rostlinách lze díky jejich silnému fyziologickému účinku využít v medicíně k léčebným účelům. Využívají se obvykle čisté látky, které se získávají buď izolací z rostlin, nebo synteticky či polosynteticky. Některé přírodní látky však mají vlastnosti, které jejich použití omezují - jsou příliš toxické a vykazují velké množství nežádoucích účinků, mají malou terapeutickou šíři (rozmezí dávek, při kterých nastoupí požadovaný účinek při zachování dostatečně nízké toxicity) či krátký biologický poločas (doba, po jejímž uplynutí je polovina množství léčiva z těla vyloučena). Proto jsou vyvíjeny jejich polosyntetické i syntetické deriváty s výhodnějšími vlastnostmi. Vzhledem k vysoké toxicitě patří použití většiny těchto léčiv výhradně do rukou lékaře. Následující přehled uvádí nejznámější jedovaté rostliny, jejichž obsahové látky našly své uplatnění v medicíně.